Blog
Nyakpánt egykor és most
2014-02-24
A nyakpánt napjainkban egyre elterjedtebb. Kevésbé ismert elnevezése a lanyard, mely eredetileg a hajókon rögzítésre használt kötelet jelentette. A szó eredete egyébként a 15. századi Franciaországra vezethető vissza, ahol elsősorban a katonaság alkalmazta a „laniere” elnevezésű eszközt, amit arra alkalmaztak, hogy az egyenruhához rögzítsenek különböző eszközöket, így azokat nem hagyták el a csatatéren.
A szó jelentése mára már átalakult, kibővült, jelentős mértékben meg is változott. A Laniere kifejezés hazánkban kevéssé ismert magyar megfelelője a lanyard, vagy passztartó, de sokkal gyakrabban fordítják nyakpántnak, ami bár történelmi szempontból nem helytálló, napjainkban a kifejezés tökéletes megfelelője.
Milyen anyagból készül ma a nyakpánt?
A nyakpántok egy speciális szövőeljárással készülnek, de az alapanyagok meglehetősen változatosak. Létezik szaténból készült nyakpánt, mely tapintásra selyemszerű, fényes és puha, kifejezetten könnyű, ráadásul ez a típus ideális az úgynevezett hőszublimációs transzfer nyomtatás, hiszen a szatén nyakpántokon hihetetlenül részletgazdag eredményt érhetünk el.
A poliamid alapanyagú ripsz kifejezetten költséghatékony, de kedvező ára ellenére kellemes és mutatós viselet. Matt fénye ideálissá teszi marketingüzenetek közvetítésére, ráadásul kifejezetten strapabíró, tartós típus, mely szitázással emblémázható.
Emellett kedvelt típus a csőszalag lanyard, mely alapszínét előzetes festési eljárás során nyeri el, ezért korlátozott alapszínekben kapható. Közepe üreges, emblémázás előtt anyaga csőszerű. Az emblémázás szitanyomással, direkt színekkel történik.
A technológiai fejlődés nyomán az elmúlt években megjelentek a szilikon nyakpántok is, melyek alapanyaga 100% szilikongumi. Ez az alapanyag teljes mértékben környezetbarát, lebomlik, ráadásul rugalmas és könnyű viselet, ami ideális választás vizes környezetben. Emblémázása szitanyomással történik, azonban a szilikon alapanyag ára lényegesen magasabb a más típusú passztartó áránál.
A passztartó emblémázási eljárások
A nyakpántok esetében alapvetően két emblémázási eljárást alkalmaznak. A szitanyomás során a nyomtatási eljárások színenként kerülnek az emblémázandó felületre, így csak direkt színek alkalmazása lehetséges.
CF Nyakpántok Fényes ripsz nyakpántok Polieszter nyakpánt Szublimált nyakpántok
A hőszublimációs transzfernyomtatás során ezzel szemben hőérzékeny festékeket alkalmaznak, aminek köszönhetően a nyomtatás során a festék az anyag részévé válik. A minta kitapinthatatlan, de kifejezetten tartós, ráadásul fénykép minőségű minta készíthető vele.
Nyakpántok, passztartók készítése rövid határidővel!
Mi elkészítjük az Ön nyakpántját! Kérje egyedi ajánlatunkat!
A nyakpántok leggyakoribb kiegészítői
Gyakorlatilag bármilyen célra lehet használni a nyakpántokat. Leggyakrabban sajtóbelépők és egyéb azonosításra alkalmas igazolványok, névtáblák látható helyen való viselésére alkalmazzák különböző rendezvényeken, ezért kérhető változatos műanyag tokokkal, de még ennél is gyakoribb, hogy a pántot karabinerrel és kulcskarikával látják el, aminek köszönhetően újrahasznosítható. Rendelhető telefontartóval, merev falú igazolványtartóval és kulcstartóval is, lecsatolható vagy fix kiszerelésben.